Test Automation Engineer - Praha

About the job:

We have a requirement for Test Automation Engineer in SDET Role. It primarily involves developing automation tests and scripts which will require extensive programming and/or scripting. Some execution is also done for the scripts and tests developed.

Role:

Role will be of Test Automation Engineer reporting to test factory manager.
Location: Prague
Reporting To: test factory manager
Responsibilities:
• Requirement analysis, system architecture, and detailed design documents
• Creating PoCs
• Develop and execute any or all of the belowtests
• Automation frameworks
• Do System administration or database administration related to automation
• Integrate test suites into test management systems
• Use Object oriented programming approach in automation development

Required Skills:

An ideal candidate will have good knowledge of systems and their environment, understand internet at architecture and protocol level as also know how to design and write good programs in Java/C#/Python/PHP/Perl and have flair for picking new languages and technologies as needed. Scripting and tool knowledge is also needed as also knowledge of interactions with databases and environment. We need exceptionally logical and result driven individuals who can design a framework if needed yet be comfortable with using an existing tool in the pursuit of quick delivery. They need to be good and effective communicator as sometimes it may be needed to interact with half of the company to achieve something.

Familiarity with at least few of below is a high plus point

1.Source control systems – TFS, Git, SVN etc.
2.Test management Tools- QualityCenter, Kanoah etc.
3.REST web services, SOAP etc.
4.Web UI automation using Selenium
5.XML, JSON, JMeter, CI process etc.

Ideal Experience Range: Ideally, you should have spent between 3 to 6 years in IT industry to have first-hand experience of above mentioned responsibilities; however, ČSOB is open to consider bright persons with lesser experience.

How to apply

To subscribe to this position click "Log in and continue with reply" To complete the application, you will be redirected to the internal system of CSOB. Until you appear message "Your request has been sent. Thank you!", You're not signed the tender.

Informace o pozici

Místo pracoviště

Radlická 714/113a, 158 00  Praha-Jinonice, Česká republika

Typ pracovního vztahu

Práce na plný úvazek

Typ smluvního vztahu

Pracovní smlouva

Délka pracovního poměru

Na dobu neurčitou

Benefity

Dovolená 5 týdnů, zdravotní volno/sickday, bonusy/prémie, kafetérie, příspěvek na penzijní/životní připojištění, sleva na firemní výrobky/služby, stravenky/příspěvek na stravování

Požadované vzdělání

Středoškolské nebo odborné vyučení s maturitou

Zadavatel

Československá obchodní banka, a. s.

Pozice vhodná pro OZP. S docházením do firmy s bezbariérovým přístupem. Vhodné pro: tělesně postižení, vozíčkáři, ostatní.

 

Kontakt

Československá obchodní banka, a. s.
Andrea Prahl
Radlická 333/150
150 57  Praha 5
Česká republika

Tato pozice vyžaduje odpověď na stránkách zaměstnavatele. Po vyplnění formuláře budete přesměrováni na stránky společnosti Československá obchodní banka, a. s..

Souhlasím se zpracováním osobních údajů. Zpracování osobních údajů upravuje zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů. Souhlas je udělen společnosti Československá obchodní banka, a.s. jakožto správci pro účely výběrového řízení na danou pracovní pozici a dále pro účely evidování mé osoby jakožto potenciálního zaměstnance u této společnosti. Souhlas uděluji na dobu 3 roky ode dne odeslání osobních údajů. Beru na vědomí, že udělení souhlasu je dobrovolné a že jej mohu kdykoli odvolat. Jsem srozuměn s tím, že zpracování osobních údajů bude provádět společnost LMC s.r.o., IČ: 264 41 381, se sídlem Praha 7, Jankovcova 1569/2c, PSČ 170 00, prostřednictvím svých elektronických systémů. Jsem informován o tom, že mám právo na informaci o tom, jaké osobní údaje, k jakému účelu a jakým způsobem jsou o mně zpracovávány. Pokud zjistím nebo se domnívám, že správce provádí zpracování mých osobních údajů, které je v rozporu s ochranou mého soukromého a osobního života nebo v rozporu se zákonem, zejména jsou-li osobní údaje nepřesné s ohledem na účel jejich zpracování, mohu požádat správce o vysvětlení, nebo požadovat, aby správce odstranil takto vzniklý stav. Zejména se může jednat o blokování, provedení opravy, doplnění nebo likvidaci osobních údajů.